Zavolajte nám (Po-Pi 9-19)

Starostlivosť o nástroje

Dekontaminácia - mechanická očista

 

Biologické nečistoty sa odstránia tampónom alebo kefkou pod tečúcou vodou. Potom použijeme chemickú dezinfekciu ponorením, príp. vystříkáním nástroje na to určeným dezinfekčným prípravkom.

 

POZOR! V prípade postriekania krvou nedostatočné! Nutno použiť sterilizácii. Po mokré mechanickej očiste je absolútne nevyhnutné nástroj dôkladne osušiť, kĺby a spoje dosušit horúcim vzduchom (napr. fénom na vlasy) a následne nástroj ošetriť jemným lubrikačným olejom alebo grafitovým sprejom WD40, ktorý vytláča vlhkosť iz neprístupných častí nástroja a tým značne predlžuje jeho životnosť a zamedzuje reznutí.

 


Dezinfekcia - ničenie choroboplodných mikroorganizmov

 

Chemickú cestou sčasti zničí a čiastočne zabraňuje v ďalšom raste baktériám. Desinfekcí však nikdy nedosiahneme ich dokonalé neprítomnosti. Nikdy nenahradí sterilizáciu. Neničí vírus HIV.

 

Chemická dezinfekcia sa vykonáva ponorením príp. vystříkáním nástroje iba na to určeným dezinfekčným prípravkom (napr. Sekusept Forte, Sekusept Plus, Insidur, atd). Roztok pripravíme presne podľa návodu výrobcu a na dobu ním určenú.

POZOR! Pre dlhšiu životnosť výrobku je dôležité ihneď po vybratí z dezinfekčné kúpeľa nástroja osušiť tampónom alebo jemnou handričkou. Nikdy sa nenechávame samovoľne uschnúť (na nástroji sa objaví neodstrániteľné fľaky).

Kĺby a spoje dosušit horúcim vzduchom (napr. fénom na vlasy) a následne nástroj ošetriť v spoji jemným lubrikačným olejom alebo grafitovým sprejom WD40, ktorý vytláča vlhkosť iz neprístupných častí nástroja a tým značne predlžuje jeho životnosť a zamedzuje reznutí.

 


Sterilizácia - zabila alebo odstraňuje všetky mikroorganizmy

 

Vysterilované nástroje sú sterilné tj medicínsky čisté. Sterilizované nástroje sú aj dezinfikovať. Od určitej teploty (v závislosti na tlaku) ničí vírus HIV. Používajú sa buď parné sterilizátory alebo teplovzdušné sterilizátory. Teploty a doba potrebná pre dokonalú sterilizáciu sú presne určené výrobcom a preto je nutné ich dodržiavať.